Zabytki w Kielcach

Zabytki w Kielcach

Kielce to miasto największe na terenie Małopolski. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest ono stolicą województwa świętokrzyskiego. To pewnie dlatego odwiedzając to miasto można zobaczyć wiele naprawdę pięknych i interesujących zabytków. Za najciekawszy zabytek jest uznawany Pałac Biskupów Krakowskich. Obecnie na terenie Pałacu mieści się Muzeum Narodowe.Budynek ten pochodzi z czasów pierwszej połowy XVII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych oraz najcenniejszych  miejsc obrazujących rezydencje z epoki Wazów.
Kolejnym docenianym w Kielcach zabytkiem jest Bazylika pod wezwaniem Wniebowstąpienia  Najświętszej Marii Panny. Znajduje się ona na Placu Panny Marii 3. Katedra powstała na miejscu neoromańskiego kościoła z XII wieku. Zatracił on jednak swoje cechy przez liczne przebudowy. Aktualnie jest to bazylika o charakterze wczesnobarokowym. Wewnątrz znajduje się złocony drewniany ołtarz.
W centrum miasta można odwiedzić jeden z najcenniejszych zabytków w Kielcach. Tym zabytkiem jest Pałac Zielińskiego. Obecnie na jego terenie znajduje się Dom Środowisk Twórczych.
Kielce są miastem bogatym w kościoły, dlatego znajdziemy ich tam aż cztery. Pierwszym z nich jest kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza znajduje się on nieopodal Kielc. Wzniesiono go na wzgórzu Karczówka.Niedaleko kościoła znajduje się zabytkowy zespół klasztorny. Kolejny jest kościół św. Wojciecha. Świątynia posiada obrazy namalowane przez Jana Styka pochodzące z 1889 roku. Następna ze świątyń przedstawia Kościół Garnirowany. Wewnątrz znajdują się wmurowane tablice poświęcone żołnierzom i partyzantom poległym w obronie ojczyzny. Ciekawym obiektem jest także Kościół Ewangelicki znajdujący się na ulicy Henryka Sienkiewicza.